V každej domácnosti dokáže narobiť výrazné poriadne nepríjemnosti upchatý odtok vo vašej kuchyni alebo v kúpeľni. Stáva sa to práve v tom najnevhodnejšom čase, kedy to najmenej očakávate. Voda z drezu alebo umývadla čoraz pomalšie a pomalšie odteká. Čo s tým? Prvou pomocou je  klasický gumový zvon. Ten by nemal chýbať v žiadnej domácnosti. Zvonom silno pumpujte. Pomocou zvona vytvoríte silný tlak, ktorý by mal upchatie preraziť. Pri silnejšom upchatí však nemusí zvon pomôcť a je potrebné vyčistiť sifón. Postavte pod sifón vedro, ktoré bude zachytávať nečistoty aj odtekajúcu vodu. Odskrutkujte ho a celý dôkladne vyčistite. Potom všetko naspäť zaskrutkujte a dobre utiahnite. Ak to nepomôže, použite chemický čistič odtoku.

 

upchaty odtok 2

Na upchatý odtok v kuchyni môžete použiť tekutý čistič. Pri práci buďte opatrní. Sú to predsa chemikálie. Viete však vyčistiť odtok aj bez prípravkov. Môžete použiť suroviny, ktoré máte bežne v kuchyni alebo v špajzi, a to sódu bikarbónu, ocot a vodu. Liter octu dajte zovrieť. Do odpadu nasypte dve lyžice sódy bikarbóny. Následne nalejte horúci ocot. Ocot so sódou reaguje a prská, preto si dávajte veľký pozor pri jeho nalievaní na sódu bikarbónu. Drez nepoužívajte približne dve hodiny, aby sa všetky nečistoty aj tie najzájdenejšie stihli uvoľniť. Potom odpad prelejte vriacou vodou a odtok by mal povoliť.

 

upchaty odtok

Lepšie je však problémom predchádzať, ako ich následne riešiť. Nevylievajte do kuchynského drezu prepálený olej, používajte sitká s malinkými očkami, aby zachytili čo najviac neželaných zvyškov, a nevylievajte zvyšky jedál do drezu. Ako možná prevencia je prečistenie odtoku niekoľkokrát do roka. Aj keď sa zdá, že odtok dobre odteká, určite by ste ho mali občas preventívne prečistiť buď čističom alebo zmesou z kuchynských surovín. Predídete tak upchatiu odtoku a ušetríte množstvo finančných prostriedkov. 

Kontaktujte krtkovanie v Bratislave AB-Krtkovanie.sk.