Láska

Mýtus alebo fakt?

V dnešnej dobe sa častejšie vynára tak zásadná otázka. Byť či nebyť vegetarián?
Niekedy sa to až tak neriešilo. V ešte dávnej minulosti, ktorú si naši starí rodičia pamätajú z rozprávania svojich rodičov sa tvrdilo, že mäso sa jedlo len príležitostne. A z rozprávania našich rodičov si určite pamätáme, že základom každého jedného jedla, každého jedného receptu, každej jednej kuchyne a každej jednej domácnosti bolo nepochybne mäso. Ľudia si to mohli dovoliť, vzhľadom na to, že na dedinách sa chovali zvieratá na to určené. Vtedy by bolo naozaj ťažké byť vegetariánom. Ale dnes je to úplne inak.vegetariánska kuchyňa.jpg
Viete ako sa k nám samotné vegetariánstvo dostalo? Aká je jeho história? Aké sú jeho výhody a nevýhody? Prečo sa pre tento smer rozhodnúť?
Prvé zmienky o vegetariánstve siahajú do čias starovekej Indie a starovekého Grécka, takže sa dá povedať, že prvé zmienky siahajú do veľmi ďalekej minulosti. Vegetariánstvo sa označuje ako istý spôsob života, ktorý sa do popredia dostal až v 19. a 20. storočí. Verili by ste, že 3. októbra 1978 bol vyhlásený, a to prvý raz na svete, Deň bez mäsa? A že ho máme aj na Slovensku? Áno, máme. Od roku 1992 a oslavujeme ho 1. júla.
Ak poviem, že väčšina z nás je naučená byť mäsožravcom už od malička, určite budete so mnou súhlasiť. Ale vinu nemôžeme zhodiť na nikoho. Naši rodičia nás vychovávali tak, ako vychovávali našich rodičov ich rodičia a ich zase ich rodičia a tak to šlo stále dookola.zdroj vitamínov.jpg
V živote človeka sa musí stať naozaj niečo dôležité a vážne, aby si dokázal povedať DOSŤ a prestal žiť život ako predtým. Za zmenou môže byť viacero dôvodov. Ekonomické, ekologické, etnické či filozofické. Ale rozhodujúcim dôvodom často býva zdravie. Byť vegetariánom prináša veľa benefitov. Slúži ako prevencia pred obezitou a pred vysokým tlakom. Dokonca aj znižuje riziko rakoviny prostaty či hrubého čreva. Ale tak ako všetko v živote má svoje plusy a mínusy, tak aj vegetariánstvo v sebe ukrýva pár nevýhod. Ak sa rozhodneme ísť touto cestou je potrebné sa pripraviť na isté ťažkosti ako napríklad nedostatok bielkovín, minerálov a vitamínov. Preto je veľmi potrebné ich dopĺňať iným spôsobom.
Dnes je to oveľa jednoduchšie a ľahšie sa rozhodnúť pre takýto životný štýl. Dnes existuje veľa obchodov so širokým sortimentom a zdravou výživou. Byť vegetariánom je trend, ktorý sa rýchlo šíri a stáva sa veľmi populárnym. Takou menšou zaujímavosťou je, že najviac vegetariánov žije v Indii, v Taliansku a vo Švédsku.
A ako vyvrátiť mýtus, že byť vegetariánom škodí zdraviu? To je už na každom z nás.  

Mohlo by se vám také líbit...