Byt

Správny výber je dôležitý

Vždy musíme vychádzať z individuálneho vkusu zákazníka, ktorý má najlepšiu predstavu o tom, ako má interiér pôsobiť a snaží sa vdýchnuť život a kúsok svojho „ja“ do každého priestoru bytu.
Ale aj napriek týmto predstavám je rada odborníka na nezaplatenie.
Na začiatku je potrebné poznať jednotlivé druhy a ich vlastnosti:stena tapeta.jpg

  • Papierové tapety – sú cenovo výhodné, ale neposkytujú úplný komfort zákazníkovi. Pomerne ťažko sa lepia a odstraňujú, nie sú umývateľné a takisto nie sú vhodné do vlhkých priestorov. Nehodia sa na steny, ktoré sú náchylné k poškodeniu a praskaniu.
  • Vliesové tapety sa na rozdiel od papierových môžu umývať vodou, sú tvarovo aj farebne stále, odolné voči oteru a sú priedušné, čo zabraňuje výskytu plesní
  • Vynilové tapety už patria medzi kvalitné, majú vysokú odolnosť voči poškriabaniu, farebnú stálosť, UV ochranu, čiastočnú tepelnú odolnosť a z tohto dôvodu sú vhodné aj do kúpeľne a kuchyne
  • Fototapety sa vyznačujú veľkými grafickými vzormi alebo fotografiami vo veľkom formáte. Väčšinou sa jedná o papierové alebo vynilové prevedenie. V súčasnosti sú veľmi moderné, vhodné do minimalisticky vybaveného priestoru
  • Samolepiace fólie sú vhodné na dokonale hladké povrchy, upútajú svojím vzhľadom a preto sa využívajú aj vo výstavníctve. Dajú sa udržiavať vodou a sú odolné voči mechanickému poškodeniu.

interiér stena dom.jpg

Na čo si musíme dávať pozor pri nakupovaní

Predovšetkým je to číslo šarže. Odborníci odporúčajú nakupovať balenia rovnakého výrobného čísla, pri rôznych šaržiach môže existovať farebný rozdiel.
Takisto je potrebné zvážiť správny výber materiálu, farby, vzoru a dekorácie. Všeobecne platí pravidlo, že do interiéru s minimálnym množstvom doplnkov, obrazov sa hodia aj nápadnejšie dizajny. Naopak do maximalisticky zariadeného priestoru sú vhodné neutrálne farby a vzory, ktoré vyzdvihnú vybavenie bytu.
Pri nakupovaní je potrebné uvažovať a zladiť ostatné doplnky, ako napríklad záclony a závesy. Takisto sa odporúča zvážiť správny zámer použitia tapety – či máme záujem zosvetliť, zväčšiť, zmenšiť, vyzdvihnúť alebo potlačiť interiér.
Preto sa pri takýchto príležitostiach na okamih stávame bytovými architektami. Vždy je potrebné využiť všetky možnosti tak, aby v závere  bol  náš byt našim domovom.

Mohlo by se vám také líbit...