Dovolenka

Ktoré dánske miesta by nemali uniknúť vašej pozornosti

Záhrady Tivoli

Ako prvým miestom, kde začať svoju trasu po objavovaní Dánska, by mali byť záhrady Tivoli, v Kodani. Ide hlavne o park, kam ľudia prichádzajú odpočívať. Zároveň Tivoli bola inšpiráciou pre svetovo známe Disneylandy, pretože tu, rovnako ako v Disneylandoch, nájdete množstvo kolotočov, atrakcií, reštaurácií, záhrad, bábkových divadiel a koncertnú halu. Tento zábavný park možno poznáte aj z filmov, keďže je symbolom celej Kodane. V noci oblohu pretne množstvo ohňostrojov a v zime sa tu ligocú vianočné svetielka. Počas leta tu narazíte počas piatkov na koncerty zadarmo. Čo viac si priať?
 socha, Kodaň, morská víla.jpg

LEGO dom

LEGO Dom sa nachádza v Billunde, ktoré je kolískou známych LEGO kociek. Je to predovšetkým čas, kde nájde zábavu celá rodina. Tí, ktorí nemajú dostatok peňazí si tu tiež nájdu niečo, a to oblasti, kde sa neplatí žiadne vstupné. Tie zahŕňajú 9 tematických ihrísk, tri vonkajšie preliezky a Strom Života, čo je 15-metrový LEGO strom plný malých milých detailov. Turisti si tu môžu zakúpiť lístok aj do takzvaných „skúsenostných zón“, kde každá farba kocky reprezentuje niečo iné. Napríklad, červená je symbolom kreativity, modrá pre logické úlohy, žltá pre pohladenie sŕdc a zelená pre hranie sa na určité roly či postavy.
 

Socha Malej morskej víly

Táto socha je snáď najväčšia ikona umenia v Dánsku. Znázorňuje morskú vílu, ktorá je v procese premeny na človeka. Dá sa povedať, že socha upozorňuje na talentovaného dánskeho spisovateľa, Hansa Christiana Andersena, ktorý túto rozprávku napísal. Od okamihu, kedy bola ukázaná svetu, predstavuje jednu z najvyhľadávanejších turistických atrakcií. Bohužiaľ, ľudská nenávisť nepozná hraníc a prekrásne umelecké dielo sa stáva už roky cieľom vandalov a politických aktivistov.
 maják, Dánsko, vlajka.jpg

Zámok Egeskov

Pre milovníkov histórie sa tu tiež nájdu klenoty v pohode hradov a zámkov. Jedným z nich je aj zámok Egeskov, ktorý sa nachádza v Kvarnstrupe. Je to najzachovalejší zámok s hradnou priekopou. Ľudí uchváti svojou renesančnou štruktúrou a pestrými červenými stenami. V priestoroch nájdete múzeum starých modelov áut. Taktiež stojí za zmienku, že banketový sál očarí doslova každého, preto je to ideálne miesto pre návštevu aj s rodinou.

Faerské ostrovy

Pod správu Dánskeho kráľovstva patria tiež dve krajiny – Grónsko a Faerské ostrovy. Tie sa nachádzajú približne 600 kilometrov od nórskeho pobrežia a skladajú sa z 18 osobitných ostrovov. Golfský prúd tu udržiava príjemné teploty a povrch sa premieňa od skalnatých pobreží, cez lúky, hmlisté kopce až po fjordy, ktoré vnikajú do vnútrozemia. Sú taktiež domovom cez 300 druhov vtáctva. Rôznorodosť Faerských ostrovov, množstvo letných festivalov sú určite hlavné dôvody, prečo ich navštíviť.

Mohlo by se vám také líbit...