Ekonomika

Všetko, čo nakúpite alebo čo zjete, bude pod drobnohľadom finančnej správy

Nákupné zvyky ľudí sa prispôsobujú ekonomickej situácii v štáte, čo znamená, že ak sa zlepšuje, tak ľudia majú v peňaženkách viac peňazí a to im dáva príležitosť menej sa obmedzovať v nákupoch. Môžeme dokonca hovoriť o akejsi nákupnej turistike, keď nám už nestačia ani ponuky našich obchodných centier, tak sa radšej vyberieme míňať za hranice Slovenska.finance.jpg
 
Systém zavedený na elimináciu daňových podvodov
Daňové podvody sa stali v poslednom období bežnou praxou a nie sú to malé sumy, o ktoré štát ročne prichádza. Tento online systém eKasa má týmto finančným podvodom zabrániť. Napojenie bude povinné a prinesie so sebou aj niekoľko benefitov. Čas na pripojenie majú podnikatelia do 30.júna 2019, od 1.júla 2019 už musia byť online všetci.
 kalkulačka.jpg
Všetko, čo kúpite, bude zaregistrované
Či chceme alebo nie, každé zaplatenie za tovar rôzneho druhu bude zaregistrované a finančná správa bude mať prístup k informáciám, za čo, kedy, kde a koľko svojich peňazí sme minuli.
Všetko, čo si nakúpime, bude zaznamenané a finančná správa štátu sa k týmto informáciám dostane okamžite po zaplatení. Na tento účel bola zavedená eKasa, čo je vlastne systém elektronických registračných pokladníc. Podnikateľ odošle bloček do systému a tým bude okamžite identifikovaný spolu s kupujúcim a aj s druhom nakúpeného tovaru. Každý podnikateľ, ktorý sa do systému eKasy zapojí, bude musieť odosielať povinné údaje. Medzi tie patrí IČO a DIČ podnikateľa, všetky údaje o tržbách, ale aj „unikátny identifikátor kupujúceho“. Na tento krok finančnej správy reagovali aj mimovládne organizácie a tvrdia, že štát nevyhnutne nepotrebuje vedieť, ktoré konkrétne položky kupujúci preferuje a že vlastne  ide o zásah do práv ochrany osobných údajov. Toto tvrdenie však ministerstvo vyvracia a hovorí, že identifikačné údaje o kupujúcom povinné nie sú, a teda hrozba, že sa dostane k citlivým údajom nakupujúcich, nie je pravdivé.