PC

Cítite sa nevzdelaný v oblasti počítačovej terminológie? Význam niektorých výrazov vám priblížime.

Mnoho žien, ale aj mužov, sa o techniku a počítače zaujíma len okrajovo, a tak sa pri stretnutí s touto témou  kvôli neznalosti danej terminológie môžu dostať do problémov. Zvlášť veľký problém sú neznáme výrazy. Mnohí z nás už dané slová niekde aj počuli, ale presný význam nevieme. Prinášame vám krátky slovník, ktorý vám pomôže zorientovať sa.Snaha o ochranu.jpg
 
Procesor
Procesor by sme mohli nazvať aj „mozgom“ počítača, on je preňho najdôležitejší, pretože má na starosti priebeh všetkých operácií, každý jeden náš pohyb a kliknutie myšou.
Operačné systémy
Na jeho princípe funguje počítač, je to systém, ktorý má svoje charakteristické znaky. V súčasnosti ich je k dispozícii viacero, je len na vašom rozhodnutí, ktorý si vyberiete.
Hardvér či softvér
Pod hardvér patria všetky súčasti PC, ktoré sú pri bežnom používaní viditeľné. Patrí tam debna, myš, monitor, čipy či káble, skrátka všetko, čo potrebujete k jeho správnemu fungovaniu. Jedným slovom mechanika. Opačným prípadom je softvér, sú to hlavne programy a aplikácie, ktoré si do PC nainštalujete. A tie nevidíte.
Malware a Adware
Malwareby sme mohli nazvať aj škodcom, ide totiž o taký program, ktorý pri inštalácii v počítači má za úlohu poškodiť ho, zničiť a vymazať súbory alebo zneužiť získané informácie. Dávajte preto pozor na to, kam si ukladáte osobné údaje, aké súbory otvárate a čo sťahujete.
Program s názvom adware vás prekvapí napríklad pri otváraní webovej stránky, a to formou reklamy alebo informácie o výhre, ktoré nie sú pravdivé, ale kamuflážou vás prinútia kliknúť na niečo, čím si nainštalujete aj nechcený škodlivý program.Počítačové kurzy.jpg
Niečo o netikete
Tento výraz v internetovom slovníku označuje správanie sa, ktorého by sa človek mal držať, veľmi sa cení. Existujú totiž ľudia, ktorí posielajú hoaxy, mnoho nevyžiadaných emailov, reklám, šíria poplašné správy, a tak ľuďom v online priestore značne znepríjemňujú život. Dávajte si preto záležať na tom, čo komu posielate a tiež dbajte na to, komu zverujete svoje osobné údaje.
 
Toto je len zlomok z výrazov z počítačovej terminológie, ak chcete vedieť viac, prihláste na niektorý z online kurzov.

Mohlo by se vám také líbit...