Kultúra

Cesta za kultúrou

Nie je pochýb, že Spiš patrí medzi najatraktívnejší región na Slovensku. Toto turisticky krásne miesto obľubujú nielen domáci ale aj zahraniční turisti. Na svoje si tu v každom ročnom období prídu nielen milovníci prírody a vyznávači horských športov, ale aj zvedavci túžiaci spoznať historické pamiatky a prírodné zákutia.
Prečo práve región Spiš patrí medzi najkrajšie na Slovensku? Odpovede na túto otázku sú rôznorodé. Avšak všetci sa zhodneme, že skutočným dôvodom je práve to, že sa vyznačuje jedinečnou prírodou, množstvom kultúrnych pamiatok a zachovávaním ľudových tradícií.
Už na zemepise či geografii sme sa naučili, že Spiš sa delí na tri časti. A to na:miesta na mape.jpg

  • Dolný Spiš
  • Stredný Spiš
  • Horný Spiš

Jedným z najstarších miest regiónu Spiš je Kežmarok. Dominantou tohto mesta je gotický hrad zo 14. storočia, ktorý bol neskôr prestavaný na renesančný zámok. Návštevníci mesta Kežmarok môžu obdivovať aj nádhernú Baziliku Svätého Kríža, ktorá svojou veľkosťou patrí medzi najväčšie v regióne.
Historické jadro je typické tým, že domy sú si navlas podobné. Menšie patrili remeselníkom, väčšie doktorom, úradníkom a obchodníkom. V takom obdivuhodnom meste sa nájdu aj národné kultúrne pamiatky. Medzi ktoré môžeme zaradiť evanjelické lýceum a drevený kostol. Určite si nenechajte ujsť návštevu tohto zaujímavého mesta a hneď teraz si zapichnite špendlík na mapu a označte si Kežmarok ako miesto, ktoré najbližšie preskúmate.príprava pred výletom.jpg
Viete, o ktorom spišskom meste sa hovorí, že je „„najjagavejším kameňom na spišskej korune?“ Ak správnu odpoveď poznáte, alebo ak ste to len uhádli, tak klobúk dole. Správnou odpoveďou je Levoča. Od roku 2009 je mesto zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Nachádza sa tu najvyšší gotický drevený oltár na svete. Oltár majstra Pavla z Levoče je vysoký 18,62 m a široký 6,72 m. Je zhotovený z lipového dreva v dielni Majstra Pavla z Levoče, ktorý sa považuje za najväčšieho stredovekého umelca Slovenska. Ťažiskom starobylej Levoče je rozľahlé obdĺžnikové námestie. Stojí tu rímskokatolícky farský Kostol sv. Jakuba zo 14. storočia, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie sakrálne stavby na Slovensku. Na námestí stojí aj tzv. klietka hanby zo 16. storočia, ktorá sa v minulosti využívala na verejné pranierovanie. Viete si to predstaviť? V dnešnej dobe ľudia kritizujú všetko a všetkých a už vôbec na to nepotrebujú vystavenú klietku hanby na námestí. Ak vás láka návšteva pútavého miesta, tak neváhajte a začnite svoje cestovateľské potulky práve návštevou Levoče.
Slovensko má čo ponúknuť!
 

Mohlo by se vám také líbit...